Dziś z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w apelu, aby uczcić pamięć żołnierzy, którzy oddali życie za ukochaną Ojczyznę. Dzięki NIM żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

      1 marca 2022 roku to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To państwowe święto zostało ustanowione 1 marca 2011 roku i poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

     Za swoją postawę płacili wysoką cenę – ginęli w walce, musieli się ukrywać w lasach, wtrącano ich do więzień, torturowano i rozstrzeliwano. Grzebano ich nocą w zbiorowych bezimiennych mogiłach. Prześladowano także ich rodziny. W późniejszych latach mieli problem ze znalezieniem pracy i powrotem do normalnego życia. Do końca lat 80. byli nazywani bandytami.

Liczbę członków podziemia antykomunistycznego określa się na ok.120-180 tysięcy.

Najsłynniejsi żołnierze wyklęci:

 „Inka” – Danuta Siedzikówna,

”Witold” – Witold Pilecki,

 ”Lalek” – Józef Franczak,

 ”Pług” – Łukasz Ciepliński,

”Zygmunt” – Zygmunt Błażejewicz,

 „Orlik” – Marian Bernaciak,

”Młot” – Władysław Łukasiuk,

„ Łupaszka”- Zygmunt Szendzielarz,

„Zapora”-Hieronim Dekutowski.

 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1.III. Tego dnia, w 1951r. wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”  (WiN),  w tym na Łukaszu Cieplińskim.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

Apel prowadzili uczniowie kl.VIII, Zuzanna Król i Kacper Bąk, a Nikodem Liro zaśpiewał piękne pieśni partyzanckie.

Dziękujemy wszystkim uczniom za wspaniałą patriotyczną postawę.