W dniu 20 września br. uczniowie klasy siódmej i ósmej odbyli wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach.

  Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia i „Ściana straceń”, Uczestnicy poznali historię ojca Maksymiliana Kolbego i Gajowniczka, który został skazany na śmierć głodową z dziewięcioma innymi więźniami.

Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski; w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Duża część tego obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku.

 Wycieczka ta była ważną lekcją, z całą pewnością młodzież zapamięta ją na długo.

Serdecznie dziękujemy Pani Prezes Danucie Witkowskiej za opłacenie przejazdu.