Nadanie honorowego tytułu “Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” rodzinie Tomal z Niecieczy.

10 lipca 2019 roku nadzeszła informacja z Jerozolimy o nadaniu honorowego tytułu “Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” rodzinie Tomalów z Niecieczy.w uznaniu zaslug w narażaniu życa dla ratowania osó

10 lipca 2019 roku nadzeszła informacja z Jerozolimy o nadaniu honorowego tytułu „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” rodzinie Tomalów z Niecieczy w uznaniu zaslug w narażaniu życa dla ratowania osób pochodzenia żydowskiego w okresie Holokastu, a 26 lutego 2020 roku w Warszawie odbyła się uruczysta ceremonia wręczenia medalu i dyplomu honorowego Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dla rodziny Tomal z Niecieczy.

Medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odznaczeni zostali pośmiertnie: Anna i Lucjan Gąsiorowscy, Marianna i Stanisław Kopciowie, Stanisław Koptera, Czesław Kucharski, Franciszek Osiński i jego syn Tadeusz, Wiktoria Tomal oraz jej dzieci: Stanisława, Józefa i Jan, Maria i Stanisław Teisseyre, Wanda i Aleksander Winniccy, Janina Włodarska-Brosz oraz Marian Wnuk. Medale odebrali przedstawiciele rodzin odznaczonych.

Ambasador Izraela Alexander Ben Zvi przypomniał, że medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest jedynym medalem odnoszącym się do czasów II wojny światowej, który przyznawany jest nie za walkę, a za ratowanie ludzkiego życia, a Polacy nim odznaczeni są wspólnymi bohaterami historii dwóch narodów – Polski i Izraela.
Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym od 1963 r. przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie bohaterom, którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany jest osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Do tej pory w ten sposób wyróżniono ponad 27 tys. osób z całego świata. Polscy Sprawiedliwi stanowią wśród nich największą grupę – około 7 tys. osób. Dyplomy i medale Sprawiedliwych wśród Narodów Świata są wręczane na ceremoniach w Izraelu lub w izraelskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Ambasada Izraela w Polsce organizuje kilkanaście takich uroczystości rocznie, głównie w Warszawie.

W staraniach o nadanie medalu w Yad Vashem dla rodziny Tomal wraz z śp. p. Janem Tomalem, zaangażowani byli śp. p. Maria Witkowska z mężem Kazimierzem oraz ojcem Stanisławem oraz p. Prezes firmy Bruk-Bet Krzysztof Witkowski.

Album przygotowany przez p. Stanisława Prażucha dokumentujący całą historie można przeglądać TUTAJ.

W dniu 12.09.2013 r. w Niecieczy w siedzibie firmy Bruk-Bet odbyło się uroczyste uhonorowanie rodziny Tomal za ocalenie życia Żydowskiej Rodziny Kohane ( Racheli i jej syna Eljasza) z Niecieczy w czasie okupacji hitlerowskiej.
Ciepłe słowa powitalne Pana Prezesa Krzysztofa Witkowskiego rozpoczęły tą wspaniałą uroczystość. Prezes Gminy Wyznaniowo Żydowskiej z Krakowa powitał potomków Eljasza Kohane z USA: Panią Profesor Belę Chopp Kohane z mężem Profesorem Michaelem Chopp oraz Josepha Kohane z żoną Amy, Józefę Tomal z Niecieczy oraz zaproszonych gości. Głównym punktem spotkania było wręczenie podziękowania ( w formie certyfikatu) kongresmena USA Pana Carla Levina- Pani Józefie Tomal z ocalenie życia Racheli i Eliajasza Kohane z narażeniem życia całej rodziny: Wiktorii Tomal i jej dzieci Jana, Stanisławy i Józefy.