admin

03 December 2018

No Comments

Tydzień dobrych uczynków

TYDZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

Pomysł na akcję zrodził się, kiedy dowiedzieliśmy się o tygodniowej akcji “Stori Jedno Dobro Delo”, jaką planowała zorganizować szkoła w Kastav na Chorwacji, z którą przez lata organizowaliśmy wymiany uczniowskie, dla swojego zmarłego w kwietniu kolegi. Chłopak był sportowcem, koszykarzem, chętnie angażował się w pomoc koleżeńską, np. mecze charytatywne. Przez dwa lata walczył z choroba nowotworową kości. Chłopiec był lubiany ze względu na pozytywne nastawienie do świata i chęć pomocy. Zostawił po sobie list, mówiący, że chciałby zrobić jeszcze chociaż jeden dobry uczynek po tym jak odejdzie… Rozmowa na ten temat zainspirowała uczniów klasy III do organizacji podobnej akcji dla Damiana – tragicznie zmarłego kolegi, który kończyłby z nimi gimnazjum w 2018 roku. Uczniowie klasy, koordynowani przez panią Ewę Piotrowska-Saracchni, mieli mnóstwo pomysłów, które rozpisano na plan tygodniowy. Wszystko udało się zorganizować tak, że akcje w obu zaprzyjaźnionych szkołach odbyły się w tym samym czasie.

Plan Tygodnia Dobrych Uczynków:

PONIEDZIAŁEK – warsztaty na temat potrzeby współpracy, przyjaźni i dobrych uczynków dla przedszkola, zerówki i klas 1-3 (warsztaty przygotowane samodzielnie przez dziewczyny z klasy III w formie pogadanki i ćwiczeń aktywizujących typu, wycinanki, praca w parch, wyciąganie wniosków, itp.), ogłoszenie akcji przez radio węzeł dla całej szkoły. Na korytarzu pojawił sięduzy plakat “drzewo dobrych uczynków”, gdzie każdy mógł przypiąć karteczkę z uczynkiem jaki zrobił ostatnio. Wieczorem odbyła się była akcja promocyjna na Facebooku. Powstała prezentacja multimedialna na temat naszego Tygodnia Dobrych Uczynków, którą wielokrotnie udostępniano w mediach społecznościowych.

WTOREK – loteria dobrych uczynków – każdy losował jeden/dwa dobre uczynki, które potem powinien zrobić (do akcji zaproszono także nauczycieli, dyrekcję, obsługę, ksiądza proboszcza, załapał się nawet pan policjant)

ŚRODA – dzień dobrego słowa – cała szkoła została obwieszona “ogłoszeniami”, z których każdy mógł oderwać sobie dobre słowo lub komplement; można było wrzucić go komuś do plecaka, dać lub zatrzymać dla siebie. Tego samego dnia rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy dla Justyny Drąg chorej na nowotwór. Zostało przygotowane duże serce ze styropianu. Każdy, kto dał min 2 zł, jego imię było wypisywane na małym serduszku i przypinane do dużego serca. Naszym celem było wypełnienie całego dużego serca. Akcja trwała do piątku i udało się! 🙂

CZWARTEK – na pierwszych godzinach lekcyjnych odbyła się projekcja filmu “Cudowny Chłopak” (“Wonder”) opartego na prawdziwej historii chłopca urodzonego z deformacją twarzy i jego pierwszym roku nauki w normalnej szkole. Projekcja była punktemw wyjcia do dyskuji i wyciągania wniosków na temat tzw. bullyingu oraz tego, co tak naprawdę ważne w życiu. Tego dnia też pojawiły się na ścianach plakaty, gdzie każdy mógł napisać coś miłego lub śmiesznego, można było też rysować. Po szkole chodziło też „pudełko komplementów” – każdy mógł wrzucić komplement dla kogoś kogo lubi, z podpisem lub anonimowo i być pewnym że miła wiadomość dotrze do adresata.

PIĄTEK – to dzień podsumowania akcji, każdy dostawał wesołe naklejki, rozdawano komplementy z pudełka komplementów, podsumowano zbiórkę dla Justyny. Odbyły się też konkursy – dziewczyny z klasy III chodziły po klasach i zadawał po 5 pytań na temat tego co działo się podczas tygodnia dobrych uczynków w szkole i nagradzały słodyczami tych, którzy udzialali dobrych odpowiedzi.

Dziękujemy tym, którzy radośnie odpowiedzieli na naszą akcję!